Czym zastąpić mięso?

4 min read

Zastanawiasz się nad ograniczeniem spożycia mięsa lub jego całkowitym wyeliminowaniem z diety? Motywacje mogą być różne – od zainteresowania ochroną środowiska, przez współczucie dla zwierząt, po troskę o własne zdrowie czy specyficzne preferencje kulinarnie. Bez względu na powody Twojej decyzji, istotne jest, aby umiejętnie zbilansować dietę. Przejście na dietę wegetariańską lub wegańską wymaga wiedzy na temat tego, czym zastąpić mięso, aby zadbać o dostarczanie organizmowi niezbędnego białka, witamin i minerałów. W tym artykule dowiesz się, dlaczego ograniczenie mięsa może być korzystne, jakie produkty mogą służyć jako zastępniki mięsa dostarczające białko, a także jakie witaminy i minerały powinny być suplementowane na diecie bezmięsnej.

Dlaczego warto ograniczyć mięso w diecie?

Wieloletnie badania dietetyczne wyraźnie wskazują na szkodliwe efekty spożywania mięsa, w szczególności jego czerwonej odmiany. Mięso jest bogatym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, które są głównym winowajcą rozwoju wielu dolegliwości sercowo-naczyniowych, takich jak arterioskleroza. Zastąpienie ich nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które są obficie występują w produktach roślinnych, przynosi dodatkowe korzyści dla naszego układu krążenia. Spożycie czerwonego mięsa jest również uznane za czynnik ryzyka dla wielu typów nowotworów, w tym jelita grubego, trzustki i prostaty. Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, aby spożywać maksymalnie jedną porcję na tydzień. Przetworzone produkty mięsne to również źródło dużej ilości soli, co zwiększa ryzyko nadciśnienia i udaru mózgu.

Nie można zapominać, że dla wielu ludzi, oprócz zdrowotnych, równie istotne są kwestie ekologiczne. Decydując się na dietę opartą na roślinach, przyczyniasz się do zmniejszenia skali przemysłowej hodowli. Działasz w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych i wpływasz na poprawę warunków życia zwierząt hodowlanych.

Sprawdź też: Jak ugotować tapiokę?

Całkowita eliminacja mięsa czy stopniowe ograniczanie – co jest lepsze dla organizmu? Fleksitarianizm a wegetarianizm

Zastanawiasz się, jak ograniczyć spożycie mięsa bez drastycznego przejścia na wegetarianizm, z obawą, że nagłe zmiany mogą okazać się ciężkie do przyswojenia? Nie jesteś pewien, jak zastąpić mięso i ryby w swojej diecie? Rozważ fleksitarianizm, zwany też „elastycznym” wegetarianizmem.

Ten rodzaj diety bazuje na produktach roślinnych, takich jak warzywa, strączki i zboża, ale od czasu do czasu dopuszcza spożywanie mięsa i ryb. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą stopniowo wprowadzić więcej roślin do swojej diety. Daje to możliwość nauki nowych nawyków żywieniowych, bez obawy o niedobory pokarmowe.

Czy to oznacza, że nie można od razu przejść na dietę wegetariańską (bez mięsa) lub wegańską (bez żadnych produktów odzwierzęcych)? Oczywiście, że nie! Jest to możliwe, jednak wymaga większej dyscypliny i gruntownego zrozumienia, co mogą spożywać wegetarianie. Na początek, warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem.

Czym zastąpić mięso? Lista zamienników

Jednym z najbardziej palących wyzwań dla osób przechodzących na dietę wegetariańską lub wegańską jest pytanie, czym zastąpić mięso. Białko, które z niego otrzymujemy jest kluczowym elementem budowy mięśni. Przeciwnie do powszechnych przekonań, istnieje wiele roślin, które mogą z powodzeniem zastąpić mięso. Zaliczają się do nich różnorodne nasiona roślin strączkowych oraz przetwory na ich bazie, które często imitują tradycyjne smaki (jak pasztety, kiełbasy, smarowidła, itd.). Ale to nie koniec możliwości. Znaczne ilości białka zawierają głównie produkty sojowe i zdrowe pseudozboża, takie jak amarantus i komosa, które są często nazywane superfoods. Białko pszenne, dodawane do gotowych produktów, może również stanowić doskonałe uzupełnienie diety.

Rośliny strączkowe– uzupełnienie składników mineralnych

Rośliny strączkowe powinny znaleźć się na liście spożywczej każdej osoby, która skupia się na ograniczeniu konsumpcji mięsa. Znajdziemy w nich obfitość białka i błonnika, które zapewniają długotrwałe uczucie sytości. Są również źródłem wielu składników odżywczych i witamin z grupy B. Choć nie wszyscy są tego świadomi, rośliny strączkowe stanowią doskonały zamiennik dla żelaza pochodzącego z mięsa. Powszechne strączki są nie tylko bogate w składniki odżywcze, ale również różnorodne pod względem smaku. Możemy tu wymienić:

 • soczewicę,
 • ciecierzycę,
 • fasolę,
 • bób,
 • groch.

Ciekawostką może być fakt, że do roślin strączkowych zaliczamy również orzeszki ziemne.

Boisz się, że trudno będzie Ci znaleźć pomysły na dania wegetariańskie? Sprawdź przepis na kotlety z kaszy jaglanej!

Produkty sojowe – pełne białka, wapnia i witamin

Soja i jej przetwory są najbardziej powszechnie znanymi elementami diety wegetariańskiej. Produkty na bazie soi często służą jako zamienniki dla tradycyjnych potraw mięsnych, takich jak parówki, kiełbasy czy burgery wegańskie. Możemy spotkać soję w różnych formach:

 • jako tofu, które jest produkt z mleka sojowego poddanego procesowi tłoczenia,
 • w postaci tempeh, który powstaje z ziaren soi fermentowanych w bloki,
 • w formie edamame, czyli młodych ziaren soi, najczęściej podawanych na parze.

Białko zawarte w produktach sojowych, takich jak tofu, stanowi doskonałe uzupełnienie aminokwasów pochodzenia roślinnego. Jednak przy konsumpcji produktów sojowych warto zwracać uwagę na ich pochodzenie, aby uniknąć soi genetycznie modyfikowanej.

Pseudozboża – źródło białka i dobrych kwasów tłuszczowych

Pseudozboża to jeden z najcenniejszych darów natury, które powinny znaleźć się w naszej diecie. Ta grupa żywności jest niezwykle bogata w nienasycone tłuszcze i minerały, niezbędne dla wegetarian. Co więcej, poza obfitym białkiem i błonnikiem, nie zawierają glutenu. Jakie ziarna zaliczamy do pseudozbóż?

 • Quinoa, znana również jako komosa ryżowa, to doskonałe źródło niezbędnych aminokwasów, antyoksydantów i saponin o działaniu przeciwzapalnym.
 • Amarantus, zwany również szarłatem, dostarcza białko, żelazo, fosfor i magnez. Zawiera również skwalen – tłuszczowy kwas o korzystnym działaniu na nasze zdrowie.
 • Gryka, nasz rodzimy superfood, obniża poziom złego cholesterolu i dostarcza witaminy z grupy B. Jest szczególnie zalecana dla osób z insulinoopornością.
 • Szałwia hiszpańska, znana również jako chia, dostarcza alfa-linolenowy kwas tłuszczowy, a także wapń, fosfor, cynk, magnez i potas.

Takie pseudozboża możesz wykorzystać, aby przygotować sycącą na przykład kolację bez mięsa.

Suplementacja w dietach wegetariańskich – witaminy i minerały, które warto spożywać

Zrównoważona dieta wegetariańska w teorii powinna dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, łącznie z witaminami i minerałami. Jednak w praktyce, nie tylko osoby wybierające dietę wegetariańską, ale też te jedzące mięso, mogą doświadczać niektórych niedoborów. Czym zatem wegetarianie powinni uzupełniać swoją dietę? Najczęściej spotykane niedobory dotyczą żelaza, witaminy B12 i wapnia. Rozważenie stosowania suplementów diety, które zawierają te składniki, mogłoby być korzystne.

Konieczne może być też suplementowanie witaminy D. Ta witamina jest produkcji endogennej w obecności światła słonecznego. W związku z tym, ze względu na nasz klimat, który oferuje ograniczoną ekspozycję na słońce od października do kwietnia, organizm potrzebuje dodatkowego źródła tej witaminy. To dotyczy zwłaszcza osób na diecie wegańskiej, która całkowicie eliminuje produkty odzwierzęce. Powinni oni dokładnie wybierać suplementy diety zawierające witaminę D. Większość produktów dostępnych w aptekach zawiera witaminę D3 pochodzącą z lanoliny, czyli z wełny owczej. Na rynku dostępne są jednak wegańskie alternatywy, które pozwalają na uzupełnienie niedoborów bez konieczności rezygnacji z przekonań i stylu życia.

Kolacja bez mięsa

Kolacja może być lekka, smaczna i szybka. W internecie bez problemu znajdziemy przepisy na kolację bez mięsa. Nie muszą to być standardowe kanapki, sałatki...
mlecznibracia
2 min read

Zupa Hipokratesa

Hipokrates uważał, że ma ona wiele cennych składników odżywczych i enzymów, które są niezbędne do regeneracji naszego organizmu. Jest to bardzo ważny element diety,...
mlecznibracia
1 min read

Papryka peperoncino – właściwości 

Peperoncino to mała, kolorowa i niezwykle ostra papryczka. Na południu Włoch przez wieki używana była do konserwacji żywności. Jest nadal bardzo popularna we włoskiej...
mlecznibracia
56 sec read